Rachunek bankowy – w jakim banku otworzyć?

przez | 20 grudnia 2019
Rachunek bankowy - w jakim banku otworzyć? Na kartce wykresy, rankingi a na nich pieniądze

Banki - ważne ogniwo sektora finansowego

Rachunek bankowy – w jakim banku otworzyć?  Zanim spróbuję udzielić Wam kilku porad czym się kierować przy wyborze konta,  opowiem Wam o podstawowych zasadach obowiązujących w sektorze finansowym. Banki są jednym z najważniejszych ogniw tego sektora. Celem ich istnienia jest oczywiście zarabianie pieniędzy dla ich właścicieli, przy jednoczesnym pokrywaniu kosztów funkcjonowania. W myśl zasady komercjalizmu banki dążą do maksymalizacji zysków przy minimalizacji kosztów działalności. Nie byłoby to możliwe bez pieniędzy deponowanych przez klientów – to znaczy przez nas 🙂 Dzięki nim banki są w stanie pożyczać pieniądze w formie kredytów inwestycyjnych, kredytów hipotecznych, kredytów konsumpcyjnych i pożyczek.  W ten sposób zarabiają wystarczająco dużo, by pokryć koszta działalności i zapłacić nam odsetki od lokat. Oprócz tego generują ogromne zyski – w 2018 roku zysk netto sektora bankowego w Polsce wyniósł 14,7 mld zł.  W jaki sposób my – klienci – deponujemy w bankach swoje pieniądze? Oczywiście poprzez otwieranie rachunków bankowych czyli po prostu kont osobistych, zwanych często ROR – Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy. Wpłacamy również nasze pieniądze na lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe itp. 

 

Rachunek bankowy - konto osobiste - ROR

W obecnych czasach trudno jest znaleźć osobę, która nie ma założonego rachunku bankowego w którymś z banków  na rynku polskim. Zazwyczaj jest to wręcz konieczność, ponieważ większość pracodawców wymaga podania numeru konta, aby przelewać na nie comiesięczne wynagrodzenie. Dodatkowo konto osobiste jest także dużym ułatwieniem. Można z nich wykonywać dowolną liczbę przelewów, co pomaga np. w sprawnym spłacaniu wszelkich zobowiązań finansowych. Do każdego praktycznie konta podpięta jest także karta debetowa. To z kolei pozwala nam na bezgotówkowe płacenie za zakupy lub pobieranie gotówki z bankomatów.  Również większość kart  ma już wygodną opcję opłaty zbliżeniowej. 

 

Jak wybrać rachunek bankowy?

Wracamy w końcu do pytania postawionego na początku artykułu : rachunek bankowy – w jakim banku otworzyć? W chwili obecnej ciężko w Polsce znaleźć bank, w którym oprocentowanie zwykłego rachunku ROR byłoby większe niż 0%. Biorąc pod uwagę również fakt, że często ponosimy opłaty z tytułu prowadzenia rachunku, wybór właściwego rachunku niewątpliwie staje się sprawą istotną. Szukając właściwego konta ROR musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

  • Brak opłat za prowadzenie konta.
  • Brak opłat za wydanie karty debetowej – samo wydanie jest zazwyczaj bezpłatne, natomiast  musimy zwrócić uwagę w tabeli opłat, żeby comiesięczna opłata również wynosiła 0 zł, co może być uzależnione od ilości wykonanych transakcji w danym miesiącu
  • Opłaty za korzystanie z bankomatów – istotne, żeby znaleźć taki bank, który oferuje bezpłatne korzystanie z bankomatów w całym kraju.
  • Brak opłat za przelewy w systemie bankowości internetowej – w zasadzie to już dzisiaj standard.
  • W dzisiejszych czasach dla wielu istotną sprawą jest mobilny dostęp do systemu bankowego.  Wymaga to pobrania i zainstalowania odpowiedniej aplikacji.

Gdzie szukać najlepszych kont bankowych?

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy chodzić od banku do banku i pytać jakie warunki są w stanie nam zaproponować. Aby mieć przegląd jaką propozycję maja dla nas największe banki w Polsce, wystarczy zajrzeć do porównywarki kont bankowych. Jesteśmy tam w stanie porównać rachunki bankowe według najważniejszych parametrów. Natomiast jeżeli pragniemy mieć bardziej szczegółowy wgląd do parametrów kont bankowych, zapraszam serdecznie zajrzeć w zakładkę TOP-5 Kont Bankowych – będę tam umieszczał mój subiektywny ranking najlepszych rachunków bankowych w danym miesiącu.

 

Reasumując – konto bankowe jest w zasadzie koniecznością w otaczającym nas świecie. Warto natomiast wybrać takie, które będzie generować nam jak najmniejsze koszty a jednocześnie będzie łatwe w obsłudze i czytelne. Zachęcam do starannego i dobrego wyboru 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *