Płatności Apple Pay – czym są i jak działają?

przez | 6 marca 2020
Płatności Apple Pay

Płatności Apple Pay to stosunkowo nowa usługa płatnicza. Aplikacja została zapowiedziana przez Tima Cooka  dokładnie 9 września w 2014 roku. Pierwsze trzy miesiące 2019 roku to natomiast aż 10 mld. unikalnych transakcji wykonanych za pomocą tego wirtualnego portfela.

Aplikacja jest konkurencyjna do Google Pay, czyli stanowi system płatności bezgotówkowych. Całość opiera się na używaniu urządzeń mobilnych do dokonywania płatności. Ten cyfrowy portfel został zaprojektowany i jest udoskonalany przez amerykańską firmę Apple Inc.

Apple Pay pozwala użytkownikom dokonywać płatności za pomocą urządzeń iPhone, Apple Watch, iPad oraz Mac, czyli całej sztandarowej oferty firmy Apple.

System był dostępny w Wielkiej Brytanii już w połowie 2015 roku w większości banków działających wówczas na tamtejszym rynku. Od tego momentu rozpoczęła się bardzo szybka ekspansja. Już od lutego 2016 użytkownicy produktów Apple mogli korzystać z bezgotówkowych płatności nawet w Chinach.

W lutym 2016 roku już jedna piąta użytkowników najpopularniejszego wówczas produktu Apple –  iPhone’a 6 – użyło walleta Apple Pay przynajmniej raz. To bardzo dobry wynik jak na świeżą aplikację, która pełni rolę karty płatniczej.

Banki współpracujące z Apple Pay

Płatności Apple Pay są już obsługiwane przez setki banków i pozabankowych dostawców usług płatniczych (takich jak coraz popularniejsze systemy Curve, Monese i Revolut).

Apple Pay można używać będąc klientem banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Zachodni WBK, BGZ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, a także Spółdzielczej Grupy Bankowej zrzeszającej wiele banków (SGB).

Obsługiwane podmioty to także: Curve, Edenred, Ricard, Monese, N26, Revolut. Niestety w Polsce Apple Pay nie obsługuje system PayPal.

Jak wygląda proces płatności w Apple Pay?

Do wirtualnego portfela Apple Pay można dodać karty płatnicze/debetowe/kredytowe, konta bankowe i inne formy płatności. Następnie można ich używać poprzez swoje urządzenie mobilne, w jednym miejscu. Oprócz tego, aplikacja posiada także własne saldo – które można doładowywać w systemie prepaid. To oznacza, że nie musimy podpinać karty do aplikacji – wystarczy, że doładujemy saldo określoną kwotą by móc płacić portfelem Apple Pay.

W pierwszej kolejności dodajemy do aplikacji kartę płatniczą. Jeśli chcemy używać usługi Apple Pay na kilku urządzeniach, należy dodać swoje karty na każdym z nich z osobna – automatycznie się nie dodadzą. W tym celu należy wykonać poniższe kroki:

  1. Pobieramy, instalujemy i otwieramy aplikację Apple Pay (Wallet). Aplikację można pobrać bezpośrednio ze strony banku współpracującego z Apple.
  2. Mając otwartą aplikację, wchodzimy w przycisk oznaczony plusem – „+”
  3. Postępujemy zgodnie z instrukcjami (nie publikujemy opisu, bo te instrukcje mogą się zmieniać w miarę aktualizacji aplikacji – w apple pay wszystko jest wyjaśnione bardzo dobrze).
    Jeśli podczas procesu dodawania karty wyskoczy okienko z prośbą o dodanie karty używanej z naszym identyfikatorem Apple ID na innym urządzeniu, wybieramy ją, a następnie wprowadzamy kod bezpieczeństwa karty. Może się tak stać ze względu na weryfikację tożsamości – czy aby na pewno my, to my.
  4. Po wypełnieniu formularza, wybieramy opcję ‘Dalej’. Teraz nasz bank lub inny pozabankowy podmiot wystawiający karty zweryfikuje informacje i zadecyduje, czy możemy używać karty z usługą Apple Pay. Podczas tego kroku znów może pojawić się weryfikacja, tym razem ze strony banku – który może wymagać dodatkowych informacji. W takim wypadku nie mamy innego wyjścia i podajemy je.
  5. Gdy bank lub inny pozabankowy podmiot wystawiający karty zweryfikuje naszą kartę, przechodzimy ‘Dalej’ – i to wszystko. Następnie możemy już zacząć używać aplikacji Wallet i dokonywać płatności poprzez usługi Apple Pay.
Różne usługi płatnicze

Jak sprawdzić historię transakcji Apple Pay

To bardzo proste. Wystarczy otworzyć Wallet, a następnie stuknąć w dowolną podpietą do aplikacji kartę płatniczą. Wówczas zobaczymy ostatnie transakcje dla wszystkich dodanych kart płatniczych, kredytowych, debetowych oraz historię transakcji z salda prepaid.

Nad pewnymi danymi Apple nie ma jednak kontroli. W zależności od banku lub innego podmiotu pozabankowego który jest wystawiającym naszą kartę – mogą być widoczne tylko wybrane transakcje zrealizowane na danym urządzeniu, wszystkie transakcje karty (historia banku) lub transakcje dokonane poprzez dowolne urządzenie Apple.

Ponadto niektóre banki przesyłają do aplikacji Wallet tylko informacje o kwocie autoryzacji, a ta może różnić się od finalnej kwoty dokonanej transakcji.

Różnice pomiędzy Apple Pay i Google Pay

Apple Pay to główna konkurencyjna w stosunku do Google Pay aplikacja służąca do dokonywania płatności mobilnych. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma aplikacjami? Która z nich jest lepsza, a która gorsza?

W praktyce obie działają bardzo podobnie. Różnicą jest tylko lista współpracujących z aplikacjami banków i lista urządzeń spełniających ich wymagania. Google Pay można używać na IOS, Apple Pay nie użyjemy na Androidzie. Google Pay przewyższa Apple pod kątem dostępnych urządzeń spełniających wymagania, a także pod kątem ilości współpracujących z aplikacją banków i innych systemów płatności pozabankowych (będących wystawcami kart).

Apple Pay ma natomiast saldo prepaid, którego Google Pay nie ma. Ciężko powiedzieć, która z tych aplikacji jest lepsza. Obie spełniają taką samą funkcję i nieznacznie różnią się możliwościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *