Płatność Google Pay – czym jest i jak działa?

przez | 27 lutego 2020
Płatność Google Pay

Płatność Google Pay i Apple Pay – być może słyszeliście, być może jeszcze nie – ale te płatności mobilne stają się coraz bardziej popularne.

Google Pay (często stosowany skrót to GPay) to aplikacja mobilna i duży system płatności internetowej. System umożliwia płatność w aplikacjach mobilnych, na stronach internetowych, w sklepach stacjonarnych i internetowych, bankach, instytucjach finansowych i u pośredników (operatorów) płatności.

Google Pay, jak sama nazwa wskazuje, należy do amerykańskiej firmy i przedsiębiorstwa Google.  Mogłoby się wydawać, że Google Pay to nowość, ale tak nie jest. Dawniej ta aplikacja nazywała się Android Pay, ale później nazwa została zmieniona. Ta zmiana wynika z połączenia się aplikacji Android Pay i Google Wallet, które to miało miejsce w 2018 roku.

Tak naprawdę usługa zadebiutowała już w 2016 roku – także w Polsce. Po prostu wtedy nie była jeszcze aż tak popularna jak dzisiaj.

Banki współpracujące z Google Pay

Płatność Google Pay jest już obsługiwana przez setki banków i pozabankowych dostawców usług płatniczych (takich jak Revolut).

Google Pay można używać będąc klientem banków: Alior Bank, Eurobank, T-Mobile Usługi Bankowe, Santander, mBank, Nest Bank, BNP Paribas, Plus Bank, Citi Bank Handlowy, ING Bank Śląski, Credit Agricole Bank Polska SA, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Pocztowy, Bank Millennium.

Obsługiwane podmioty to także: TransferWise, N26, Monese, EnveloBank, Revolut, DiPocket, Edenred, Sodexo, PayPal.

Jak wygląda proces płatności GPay?

Do Google Pay można dodać karty, konta bankowe i inne formy płatności – a następnie używać ich poprzez swój telefon, w jednym miejscu. Co ciekawe płatność Google Pay działa także na urządzeniach z systemem IOS od Apple. Niestety obecnie ta funkcja jest dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

W pierwszej kolejności dodajemy do aplikacji kartę płatniczą. W tym celu należy wykonać poniższe kroki:

  1. Pobieramy ze sklepu Play, instalujemy i otwieramy aplikację Google Pay.
  2. Jeśli posiadamy więcej niż jedno konto w Google Pay: w lewym górnym rogu ekranu klikamy w ‘menu’, a następnie wybieramy konto którego chcemy użyć.
  3. Na dole ekranu wybieramy zakładkę ‘Formy płatności’.
  4. Następnie klikamy w przycisk ‘Dodaj’, a potem ‘Dodaj kartę kredytową lub debetową’.
  5. Wpisujemy dane karty w formularzu w aplikacji.
  6. W późniejszym okresie Google może weryfikować czy to my dokonujemy płatności za pośrednictwem dodanej karty. Musimy wybrać opcję dot. weryfikacji z listy dostępnych możliwości do wyboru.
  7. Zapisujemy kod weryfikacyjny.
Płatność Google Pay

Bezpieczeństwo Google Pay

Można się zastanawiać czy używanie Google Pay jest bezpieczne. W końcu podajemy gdzieś dane do karty, możemy zgubić telefon, możemy zainstalować wirusa, itd. Takie pytania są więc całkowicie uzasadnione, bo kwestia bezpieczeństwa cybernetycznego w przypadku dokonywania transakcji jest rzeczą niezmiernie istotną.

Rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo w Google Pay jest tzw. tokenizacja. Po dodaniu karty płatniczej do aplikacji, jej numer zostaje zastąpiony przez wygenerowany ciąg cyfr – numer jest szyfrowany. Podczas dokonywania płatności, odbiorca otrzymuje wygenerowany, unikatowy token – przypisany do naszej karty, a także jednorazowy kryptogram. Taki kryptogram działa jak hasło do dokonania danej, konkretnej transakcji.

Google Pay sprawdza także czy nasz telefon ma aktywną blokadę ekranu podczas nieużywania. Jeżeli takiej blokady nie ma, nie można włączyć aplikacji. To wymóg bezpieczeństwa.

Google Pay a karta płatnicza

Oba te systemy spełniają podobną funkcję płatniczą. Karta płatnicza jest jednak monoużytkowa, podczas gdy aplikacja Google Pay pełni rolę pośrednika.

Dzięki temu w jednej i tej samej aplikacji Google Pay możemy używać wielu różnych kart, nie musimy nosić ze sobą portfela – wystarczy telefon. Oprócz niezaprzeczalnych plusów, technologia płatności za pomocą telefonu komórkowego Google Pay ma jednak również wady.

Korzystając wyłącznie z Google Pay –  jesteśmy w pełni zależni od używanego urządzenia mobilnego. Takie urządzenie musi być sprawne, naładowane i mieć zasięg sieciowy do obsługi transmisji danych. Bez dostępu do Internetu nie da się bowiem dokonywać płatności za pomocą Gpay.

Różnice pomiędzy Apple i Google Pay

Apple Pay to bliźniacza w stosunku do Google Pay aplikacja służąca do dokonywania płatności mobilnych. Nie da się ukryć, że takie płatności są obecnie coraz popularniejsze. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma aplikacjami? Która jest lepsza?

W praktyce obie działają tak samo. Różnicą jest tylko lista współpracujących z aplikacjami banków i lista urządzeń spełniających ich wymagania. Google Pay można używać na IOS, Apple Pay nie użyjemy na Androidzie. Google Pay zdecydowanie przewyższa też Apple pod kątem dostępnych urządzeń spełniających wymagania, a także pod kątem ilości współpracujących z aplikacją banków i innych systemów płatności. Można więc powiedzieć, że Google Pay prowadzi w tej rozgrywce, ale jeszcze wszystko może się zmienić. Ten rynek rozwija się bardzo dynamicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *