Płatność BLIK – co to jest i jak się płaci blikiem?

przez | 23 lutego 2020
Płatność BLIK - jak się płaci blikiem

Co to jest i jak się płaci blikiem? Płatność BLIK to nasz rodzimy, polski system płatności mobilnych. Powstał właśnie w Polsce i to stąd jest eksportowany do innych krajów. „Płatności mobilne” oznaczają, że operacje BLIK można wykonywać tylko jako klient bankowości mobilnej – poprzez smartfon/tablet wyposażony w aplikację bankową. 

BLIK pozwala na płatności w różnego rodzaju sklepach stacjonarnych oraz (zwłaszcza) tych internetowych, dokonywanie wypłat i wpłat gotówki w bankomatach/wpłatomatach, a także wykonywanie szybkich przelewów „z telefonu na telefon” i generowanie czeków BLIK z kodem. Taki czek można następnie komuś przekazać do późniejszej realizacji w bankomacie – bardzo praktyczne rozwiązanie.

Z BLIKA korzysta już około 10 mln ludzi, którzy wykonali ponad 200 mln unikalnych transakcji. System okazał się takim sukcesem, że Polski Standard Płatności (PSP) – operator systemu płatności mobilnych BLIK – ogłosił rozpoczęcie współpracy strategicznej z firmą Mastercard. Współpraca ma na celu wprowadzenie BLIK’a także na rynki zagraniczne (obecnie usługa działa tylko w Polsce).  W  związku  z  tym  Mastercard  stanie  się  właścicielem  ok. 1/7  udziałów BLIK’a.  6/7 pozostanie pod kontrolą Polaków.

Płatność blik - jak się płaci blikiem?

Jak się płaci blikiem? Ta funkcjonalność to ‘konkurent’ kart płatniczych. Obecnie jest faworyzowany i banki nie pobierają prowizji od wypłat z bankomatów realizowanych BLIK’iem – podczas gdy ta sama czynność wykonana kartą może się wiązać z poniesieniem dodatkowych opłat.

Jak dokładnie działa BLIK? Podstawą jest funkcja generowania jednorazowych kodów identyfikacyjnych. Dokładniej kody są  generowane bezpośrednio przez operatora BLIK, czyli Polski Standard Płatności – ale na żądanie banku z którego aplikacji mobilnej korzystamy. Taki kod jest zawsze unikalny i składa się z  kombinacji sześciu cyfr w przedziale 0–9. Aby zapobiec oszustwom PSP ustanowił okres ważności kodów na 2 minuty (z wyjątkiem czeków blik).

Płatność i wypłaty z bankomatów blikiem nie są specjalnie wymagające. Jedynymi wymaganiami są aplikacja mobilna banku i włączona funkcja ‘blik’ w panelu bankowości internetowej.

Dokonanie płatności BLIK przebiega następująco:

  1. Generujemy kod blik poprzez aplikację mobilną banku.
  2. Wprowadzamy kod odpowiednio w terminalu (jeśli to sklep), bankomacie lub stronie internetowej umożliwiającej taką płatność.
  3. Następuje autoryzacja i weryfikacja kodu przez Polski Standard Płatności.
  4. Następuje identyfikacja i przekazanie autoryzacji do banku z którego korzystamy.
  5. Bank dokonuje autoryzacji przelewu.
  6. Bank zwraca informacje o rozpoczęciu transakcji do PSP, a ten dalej przekazuję ją do nas – wyświetlając w aplikacji mobilnej pytanie o zatwierdzenie lub odrzucenie transakcji.
  7. Zatwierdzamy transakcje za pomocą aplikacji mobilnej.

Powyższe 7 punktów trwają maksymalnie kilkadziesiąt sekund. W praktyce zauważymy wyłącznie wygenerowanie kodu, wpisanie go w odpowiednim miejscu i zatwierdzenie transakcji. Cała reszta wyżej wymienionych punktów przy płatności BLIK odbywa się w tle.

Jak i gdzie zapłacić blikiem w Internecie?

Wszystkie portale, serwisy i sklepy internetowe umożliwiające płatność poprzez najpopularniejsze systemy płatności, umożliwiają dokonanie jej poprzez BLIK-a. Do systemów z taką funkcjonalnością należą: BLUE MEDIA, CashBill, HotPay, Przelewy24, PayU, Dotpay.

Oprócz tego istnieje też funkcja wykonywania przelewów blik na telefon. W takiej sytuacji pieniądze wpłaca się na podany przez sprzedawcę (lub znajomego) numer telefonu. Jeżeli odbiorca także  korzysta z  BLIK-a i ma zainstalowaną aplikację banku, pieniądze trafią do niego od razu. Jeśli natomiast sprzedawca nie korzysta z BLIK’a – to nic nie szkodzi bo nadal może przyjmować w ten sposób płatności. Po przelewie blik na telefon, otrzyma wiadomość tekstową z linkiem do formularza. W tym formularzu będzie musiał wpisać swój numer konta – a następnie otrzyma na to konto pieniądze z odebranej płatności blik na telefon.

W których bankach jest dostępny BLIK i kto może z niego korzystać?

BLIK jako polska usługa jest dostępny w większości banków działających na terenie Polski. Korzystać z niego mogą natomiast wszyscy ci klienci, którzy zainstalowali aplikację mobilną banku. Blik nie wymaga żadnych dodatkowych wniosków, nie trzeba za niego zapłacić – to całkowicie darmowa usługa dostępna dla wszystkich.

Oprócz tego, że to usługa darmowa, jest także bardzo dobrze zabezpieczona. Pierwszym zabezpieczenie to kod pin telefonu, drugim kod pin aplikacji mobilnej banku, a trzecim – konieczność każdorazowego potwierdzania wykonywania jakichkolwiek operacji za pomocą systemu blik. Wygenerowany 9-cyfrowy kod jest w pełni unikalny i ważny przez zaledwie dwie minuty. Ponadto każda zrealizowana operacja zapisuje się  w historii transakcyjnej naszego konta bankowego. Nieautoryzowane transakcje blik podlegają reklamacji, tak jak każde inne.

Usługa jest dostępna w takich bankach jak: mBank, Alior Bank, Bank Millennium, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Inteligo, BNP Paribas, Crédit Agricole,  Pekao SA oraz w bankach zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB).

Płatności BLIK a karta płatnicza

Te systemy spełniają podobną funkcję płatniczą, ale są od siebie różne. Oprócz niezaprzeczalnych plusów, technologia płatności za pomocą telefonu komórkowego ma także spore wady.

Po pierwsze, używając wyłącznie blika –  jesteśmy w pełni zależni od używanego urządzenia mobilnego. To urządzenie musi być sprawne, naładowane i mieć zasięg sieciowy do obsługi transmisji danych.

Po drugie, BLIK to nadal system używany tylko w naszym kraju. Takie płatności zrealizujemy wyłącznie na terenie Polski. Kartą płatniczą zapłacimy bez takich ograniczeń.

Plusy blika to przede wszystkim brak opłat za wypłaty w bankomatach i możliwość wykonywania przelewów na telefon oraz generowania czeków BLIK.  

Jedna myśl nt. „Płatność BLIK – co to jest i jak się płaci blikiem?

  1. Praca online

    Co raz częściej spotykane jest to, że pracując online można liczyć na szybką wypłatę zarobionych środków właśnie za pomocą BLIK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *