Jak zacząć inwestować na giełdzie?

przez | 9 maja 2020
Na zdjęciu komputer i książka o fundamentach Wall Street czyli jak zacząć inwestować na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie nie jest łatwą sztuką, ale nie jest też związane z tajemniczą wiedzą, którą posiąść mogą tylko najbardziej doświadczeni maklerzy. Wiele początkujących osób zastanawia się jak zacząć inwestować na giełdzie aby jak najwięcej zyskać. Jest to błędne myślenie, ponieważ podstawą, którą stosuje wielu większych inwestorów jest to, aby nie tracić.

Konsekwentność w dążeniu do celu, rzetelność i systematyczność pomogą Ci zdobyć wiedzę na temat giełdy, a przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: jak zacząć inwestować na giełdzie?

Zanim przejdziesz do działania, upewnij się, że nie popełnisz jednego z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących, którym jest brak dostatecznej wiedzy na temat funkcjonowania giełdy. Konieczne jest posiadanie podstawowej wiedzy na temat rynków finansowych i  ocena perspektywy rynku. Ważne jest również nieustanne śledzenie informacji dotyczących spółek, ich notowań oraz wydawanych przez nie komunikatów. Poświęć więc czas na zapoznanie się ze spółkami giełdowymi, z wiadomościami od nich pochodzącymi oraz ich wpływie na nadchodzące notowania. Użyj takich serwisów przedstawiających wiadomości giełdowe, które udostępniają komentarze doświadczonych analityków. Z pewnością pozwoli Ci to zrozumieć pewne mechanizmy oraz wdroży Cię do inwestycji na giełdzie.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym jak zacząć inwestować na giełdzie, możesz zapoznać się z  kursem podstaw inwestowania, z którego nauczysz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na początku swojej drogi inwestora.

Podstawy inwestowania na giełdzie

Na tym kursie nauczysz sie między innymi: 

 • minimalizowania ryzyka 
 • zarządzania portfelem inwestycyjnym
 • wyboru strategii inwestycyjnej
 • wykorzystania analizy technicznej
 • pracy z kontem maklerskim
 • czytania indeksów giełdowych
 • zasad panujących na rynkach finansowych
 • obsługi platform inwestycyjnych

Jak zacząć grać na giełdzie?

Osobę początkującą czeka bardzo kręta i trudna droga jeżeli chodzi o naukę inwestowania na giełdzie, jednak nie warto się zrażać tylko stopniowo poszerzać swoją wiedzę. Przede wszystkim musisz się sporo dowiedzieć o analizie fundamentalnej i technicznej. Przyda się także powtórka ze statystyki, makroekonomii i matematyki. Po wstępnym zapoznaniu się z funkcjonowaniem rynku dowiesz się, że podejmowanie decyzji o kupnie akcji, często wiąże się z właśnie z tymi dwoma rodzajami analiz:

 • analizy fundamentalnej, związanej z inwestycjami o długim horyzoncie czasowym, służy do wyszukiwania spółek, których akcje będą osiągać wyższe niż obecnie ceny
 • analizy technicznej, związanej z krótkookresową analizą opłacalności inwestycji w akcje, dokonywaną na podstawie wykresów zmian cen akcji, wartości obrotów, wielkości zleceń oraz wskaźników technicznych

 

Różnice analiz giełdowych

Sympatycy analizy fundamentalnej inwestują na giełdzie posiłkując się całkowicie innymi danymi niż analitycy techniczni. Przede wszystkim skupiają się oni na realnej wartości i kondycji danej inwestycji. Analityk fundamentalny eksploruje więc rynek w celu odnalezienia inwestycji, której oszacowana wartość przewyższa cenę rynkową. Na podstawie np. raportów danego przedsiębiorstwa analitycy maja możliwość osądzać w jakim stanie jest firma, dokonują oceny jej biznesu i dopiero wtedy decydują się na inwestycję, bądź rezygnują z niej. Fundamentaliści przypisują niezwykle dużą wagę sytuacji makroekonomicznej danej spółki, która zawsze ma wpływ na jej kondycję.

Jedną z podstawowych tez występujących w analizie technicznej jest wiara w istnienie trendu. Trend opisywany jest jako kierunek, w którym zmierza rynek. Analityk techniczny zajmuje się identyfikowaniem rodzaju trendu, określaniem czasu trwania danego trendu i wczesnym odczytaniem sygnałów wskazujących na jego odwrócenie. Analiza ta skupia się wyłącznie na obserwacji zachowania rynku, czyli bezpośrednio zachowania innych inwestorów, przy założeniu, że ich działania kierują się pewnymi schematami.

Następnym założeniem analizy technicznej jest powtarzalność sposoby zachowania inwestorów w pewnych warunkach. Za pomocą śledzenia wolumenu, który obrazuje aktywność inwestorów w określonej ramie czasowej, ruchów rynku oraz innych wskaźników ilościowych analityk techniczny jest w stanie odczytać sygnały sprzedaży lub kupna. Na tej podstawie, decyduje o zajęciu pozycji.

 

Którą analizę wybrać?

Rodzaj analizy, z której będziesz korzystać zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, jednak należy pamiętać, że najlepsze i najbardziej efektywne będzie znalezienie złotego środka.  Techniczna analiza powie Ci, kiedy warto zainwestować w jakąś spółkę, na podstawie krótkoterminowych oraz długoterminowych trendów. Analiza fundamentalna natomiast pomoże Ci dokonać ogólnej oceny spółek, wybrać te które rzeczywiście mają solidne podstawy i wybrać odpowiednią.

Ostatnim krokiem, zaraz po zgłębieniu wiedzy i wybraniu strategii inwestycyjnej w zgodzie ze swoim typem osobowości, jest wybranie celów i dążenie do ich spełnienia. Postaw sobie więc pytanie – ile i w jakim czasie chcesz zarobić. Należy też pamiętać, by zarówno suma, jak i czas, w którym chcemy dany cel osiągnąć, był jak najbardziej realny. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka może Cię zdemotywować. Pamiętaj też, że celem Twojej obecności na rynku jest oczywiście zysk, bez względu na to w jaki sposób przyjdzie Ci to osiągnąć. Przewidywaną stopę zwrotu z inwestycji określasz sobie sam, przy czym wiedz, że większa stopa zwrotu często wiąże się z większym ryzykiem.

Jak zainwestować pieniądze bez dużego ryzyka?

Oprócz ogólnej wiedzy na temat rynku, obrotu akcjami, zasad kupna i sprzedaży, cyklach koniunkturalnych, poznania spółek giełdowych, analizy bieżących notowań bardzo ważna jest praktyka. Trening czyni mistrza i niewątpliwie człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, gdy przeżyje coś na własnej skórze. W tej dziedzinie błędy te wiążą się ze stratą pieniędzy, dlatego warto skorzystać z symulatora, tzw. konta demo. Prawie wszystko odbywa się tak jak na prawdziwej giełdzie, więc będzie to najlepszą nauką na sam początek. Inwestowane są więc fikcyjne pieniądze, więc w razie niepowodzenia nic nie tracisz, a zyskujesz doświadczenie. Jeżeli jednak od razu chcesz spróbować swoich sił na prawdziwej giełdzie, to na początek zainwestuj kilka niewielkich kwot. W razie gdyby powinęła Ci się noga unikniesz dużej straty.

W co inwestować?

Mężczyzna ze znakiem zapytania - w co inwestować?Chcąc zapewnić sobie lepszy byt, zaplecze finansowe na przyszłość sobie bądź swoim dzieciom, zadajemy sobie pytanie – w co inwestować? Dobry inwestor działa według ustalonego planu. Planowanie jest podstawą inwestowania, a bez planu sukces i porażka stają się sprawą przypadku. Opracowując strategiczny plan musisz odpowiedzieć sobie na trzy fundamentalne pytania:

 1. Jaki jest Twój cel inwestycyjny? Oczywistym jest, że inaczej zarządza się „poduszką bezpieczeństwa” odłożoną na czarną godzinę, inaczej zapleczem pieniężnym budowanym z myślą o emeryturze, a jeszcze w inny sposób zarządza się pieniędzmi przeznaczonymi na ryzykowne spekulacje. Charakter i cel inwestycji determinuje także ich horyzont czasowy.
 2. Ile możesz na tym stracić? Pytanie to określa Twój apetyt na podjęcie ryzyka. Im wyższe ryzyko jesteś w stanie zaakceptować, tym wyższe stopy zwrotu będziesz mógł realizować. Zależność ta jest bardzo prosta: wymagana stopa zwrotu rośnie wraz z podejmowanym ryzykiem. Stara zasada mówi zaś: nigdy nie inwestuj pieniędzy, których nie możesz stracić! Nie obracaj na giełdzie pieniędzmi, które oszczędzałeś wiele lat na budowę domu, czy edukację dzieci. Nigdy nie ryzykuj też swoją „poduszką bezpieczeństwa”.
 3. Ile wynosi Twoja wymagana stopa zwrotu? Jest to odpowiedź na pierwsze pytanie w zestawieniu z odpowiedzią na pytanie drugie. Jeśli nie jesteś gotowy na wysokie ryzyko, nie oczekuj wysokich zysków. Nie licz na cud: jeśli chcesz dużo więcej zarobić, będziesz musiał liczyć się z możliwością poniesienia dużo większych strat.

Po opracowaniu planu i założeń strategicznych, zapoznaniu się z „prawami” inwestowania, przechodzimy do konkretów. Gama możliwości inwestycyjnych jest niezwykle szeroka. Poczynając od lokat charakteryzujących się niskim ryzykiem (choć nigdy zerowym) po inwestycje bardzo wysokiego ryzyka. Zacznijmy więc od klas aktywów charakteryzujących się najniższym ryzykiem, przechodząc do tych najbardziej ryzykownych.

Gotówka

Jedna z najbezpieczniejszych (przynajmniej na ogół i krótkotrwale) form do przechowywania oszczędności to właśnie ta w gotówce. Większości kojarzy się w gotówką umiejscowioną w tzw. w sejfie, szafce, skarpecie, materacu czy zakopanym słoiku gdzieś w ogródku. Jest to lokowanie swoich pieniędzy o niskich, bądź wręcz zerowych opłatach, zerowej stopie zwrotu i stosunkowo niskim ryzyku. Ryzyko sprowadza się zaś głównie do kradzieży, inflacji lub utraty statusu prawnego środka płatniczego przez daną serię banknotów.

Obligacje skarbowe

W teorii obligacje skarbu państwa są to inwestycje „wolne od ryzyka”, jednak jak powszechnie wiadomo, takie nie istnieją. Cechują je niskie odsetki, których wypłatę i zwrot kapitału gwarantuje państwo mające za sobą cały aparat podatkowy, policyjny i wojskowy. Rządy bardzo rzadko bankrutują na obligacjach wypuszczonych w walucie krajowej, dlatego też uważa się je za najbezpieczniejszy papier wartościowy.

Lokaty bankowe

Jedną z najstarszych metod lokowania oszczędności jest właśnie odłożenie ich na lokacie w banku. Inwestycja ta uznawana jest za mało ryzykowną, jednak czasami nie do końca jest to prawdą. W razie upadku banku istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który ubezpiecza wkłady do 100 tysięcy euro. W przypadku posiadania większej gotówki, zalecane jest trzymanie oszczędności podzielonych między większą liczbę banków. Oprocentowania lokat mogą być stałe bądź zmienne i zależy ono od decyzji zarządu banku.

Złoto i metale szlachetne

Złoto jako metal monetarny obecnie jest jedynym płynnym aktywem finansowym znajdującym się poza kontrolą państwa. Ponadto pozostaje niezależne od systemu finansowego. Z tych powodów uważane jest za bezpieczną lokatę kapitału. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że cena złota zmienia się każdego dnia. Więc po jakimś czasie może okazać się, że złotą sztabkę sprzedamy taniej niż ją kupiliśmy.

Nieruchomości

Powszechnie mówi się, że niemożliwym jest stracić na nieruchomościach, jednak jak każda klasa aktywów wiąże się to jednak z ryzykiem. Cena nieruchomości zależna jest przede wszystkim od lokalizacji, a dodatkowe ryzyko wiąże się także z wynajmem. Ryzyko jest związane z tym, że  polskie przepisy chronią najemcę i dają mu ogromną przewagę nad właścicielem. Nieruchomości mają jednak niezaprzeczalne zalety – są aktywem materialnym, którego wartość nie spada z reguły do zera oraz mogą przynosić stały dochód właścicielowi z tytułu najmu lub dzierżawy.

Fundusze inwestycyjne

Za pomocą Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) nadzorowanych przez państwo, inwestujemy w akcje, obligacje, surowce, czy nieruchomości. Za nasze inwestycje odpowiedzialni są profesjonaliści, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wiedzą co robić oraz odrzucają potencjalnie nieopłacalne aktywa. Jednym z czynników ryzyka niewątpliwie staje się jakość zarządzania w TFI. Podczas dokonywania wyboru funduszu inwestycyjnego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, który fundusz wypracuje większe stopy zwrotu. Większość funduszy w długim terminie przegrywa walkę z rynkiem i przynosi niższą stopę zwrotu od punktu odniesienia.

Akcje spółek giełdowych

Inwestując w akcje spółek giełdowych należy wykazać się profesjonalną wiedzą, doświadczeniem, odwagą i założyć konto maklerskie. Niewątpliwą zaletą jest swoboda wyboru, co, kiedy, za ile kupujemy. Można osiągnąć imponujące zyski inwestując w odpowiednim momencie w akcje znakomitej spółki, ale akcje dużych spółek mogą też wiele lat być w trendzie spadkowym, co przyniesie ogromne straty inwestorom .

Kryptowaluty

Jedną z najnowszych form inwestowania swoich oszczędności są kryptowaluty. Co ciekawe, nie maja one fizycznej formy, są tylko zapisem informacji w łańcuchu bloków. Rynek, na którym występują kryptowaluty charakteryzuje się dużą zmiennością. Zarówno spadki i wzrosty mogą następować gwałtownie. Wystarczy założyć portfel kryptowalutowy, dostępny na smartfona jak i na komputerze, by zapewnić sobie wejście na rynek kryptowalut.

Konto maklerskie – na co zwrócić uwagę?

Niewątpliwie jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór rachunku inwestycyjnego, mającego w zapisie informacje o posiadanych akcjach i dokonywanych transakcjach. Wybierając rachunek inwestycyjny zapoznaj się z kilkoma ofertami, czytaj, porównuj. Zapoznaj się z usługami swojego banku, jednak pamiętaj, że być może znajdziesz lepszą ofertę w innym. Dokonując decyzji sprawdź następujące kwestie:

 • roczna opłata za prowadzenie rachunku inwestycyjnego
 • wysokość prowizji od zleceń na zakup i sprzedaż przez Internet
 • dostęp do wszystkich popularnych rynków – giełdy, towarów, surowców, kryptowalut
 • funkcjonalność platformy i opieka ekspertów

Po wykonaniu przelewu na konkretną kwotę na swój rachunek maklerski można utworzyć zlecenie, wybierając akcje spółki, które warto kupić, cenę i liczbę.

Duże korzyści czy ogromne straty?

Inwestowanie na giełdzie może przynieść ogromne korzyści, jednak zawsze trzeba liczyć się z możliwością strat. Gra na giełdzie nie zawsze przypomina sielankę, czasem wręcz walkę o przetrwanie. Właśnie dlatego wiedza i doświadczenie odgrywają tak dużą rolę w inwestowaniu na giełdzie. Należy do tego podchodzić z głową, zimną krwią, a przede wszystkim odpowiednio się do tego przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *