Jak bezpiecznie rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty?

przez | 20 czerwca 2020
Stos złotych monet bitcoin, inwestowanie w kryptowaluty to kolejna forma lokowania pieniędzy.

Pytanie o bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty  jest bez wątpienia głównym tematem nurtującym początkujących inwestorów w świecie kryptowalut. Zastanawiają się w jaki sposób oraz jakie sumy zainwestować w kryptowaluty. Rynek walut cyfrowych jest niezwykle dynamiczny i zdecydowanie różni się od wszystkich innych możliwych inwestycji. Nie jest on bowiem w dalszym ciągu objęty regulacjami prawnymi, a same inwestycje niosą za sobą duże ryzyko.

Jeśli więc ta forma inwestowania jest dla Ciebie zbyt ryzykowna i szukasz czegoś innego zapraszam Cię również do zapoznania się z artykułem “W co warto inwestować w 2020 – sprawdzone rozwiązania”.

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to inaczej wirtualna moneta, bądź waluta kryptograficzna. Jest to nowoczesny system księgowy przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Kryptowaluty działają jak wirtualna waluta. Właściciel przechowuje ją na swoim smartfonie w aplikacji lub komputerze. Jeżeli dokonuje transakcji, wszystko odbywa się elektronicznie, bezpośrednio między nim, a kontrahentem. Każda z jednostek kryptowaluty posiada swój unikalny kod, zawierający informacje zapobiegające jej kopiowaniu lub ponownemu wydawaniu. Najbardziej popularną kryptowalutą na świecie jest Bitcoin, jednak istnieje także kilka tysięcy innych kryptowalut zwanych „altcoinami” (alternatywne coiny).

Kryptowaluty – jak zacząć?

Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty - różne krypto na tle płyty głównej.Zanim zaczniesz inwestowanie w kryptowaluty musisz zrozumieć w co tak naprawdę inwestujesz swoje pieniądze. Wszystkie kryptowaluty mają ze sobą wiele wspólnego, jednak między nimi występują duże różnice. Przed kupnem którejś z nich warto zainteresować się tym tematem dokładniej i zgłębić swoją wiedzę. Dobrze jest przeczytać jak najwięcej na temat danej kryptowaluty oraz prześledzić jej rozwój.

Rozpoczynając wszelkie inwestycje, dobrze jest mieć ustalony plan działania. Ustalić sobie poziomy cenowe, na których planujemy zakup kryptowaluty i potencjalne zyski jakie chcielibyśmy uzyskać. Zapobiega to działaniu pod wpływem emocji, co bezpośrednio mogłoby prowadzić do złych decyzji i błędów.

Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne określenie sumy pieniędzy, którą możemy przeznaczyć na inwestycję. Żelazna zasada mówi, by nie inwestować więcej pieniędzy niż jesteśmy w stanie stracić. Inwestycja zbyt dużych pieniędzy w porównaniu do posiadanego budżetu może zrodzić emocje, pod wpływem których będziesz podejmować decyzje. Jest to jednak bardzo zgubne działanie i prowadzić może do złych wyborów inwestycyjnych i utraty większości przeznaczonych środków.

Każda z kryptowalut posiada portfel, na którym jest możliwość przechowywania jej. Trzymanie środków na giełdzie wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem, gdyż nie mamy pełnej kontroli nad naszą wirtualną monetą. Przechowuj więc swoje kyptowaluty w portfelu, do którego nikt oprócz Ciebie nie ma dostępu.

Nie stawiaj wszystkich pieniędzy na jedną kryptowalutę. W przypadku, gdyby któryś projekt nie spełnił oczekiwań, pozwoli to uchronić Twoje środki i da szansę na zrównoważenie strat potencjalnymi zyskami z innej kryptowaluty.

Uważaj także na oszustów, miej oczy szeroko otwarte. Sprawdzaj, czy nie masz na swoim komputerze szkodliwego oprogramowania, które może wykradać hasła do portfela kryptowalutowego.

Inwestowanie w kryptowaluty przyciąga niestety wszelkiej maści naciągaczy i wyłudzaczy naszych pieniędzy, którzy obiecują szybkie i pewne zyski. Wystarczy tylko, że wpłacisz określoną kwotę pieniędzy. Wystrzegaj się ich jak ognia, bo istnieje bardzo duze prawdopodobieństwo, że nie odzyskasz już swoich środków.

Która kryptowaluta jest najpopularniejsza? Jak wygląda ranking kryptowalut?

Ranking kryptowalut

Ze względu na popularność i włożony w inwestycję kapitał, kryptowaluty przedstawiają się w następującej kolejności:

  1. Bitcoin
  2. Ethereum
  3. Ripple (XRP)
  4. Tether
  5. Bitcoin Cash
  6. Bitcoin SV
  7. Litecoin
  8. Binance Coin
  9. EOS
  10. Tezos

Jak inwestować w Bitcoin?

Istnieją 3 możliwości inwestycji w Bitcoina. Pierwsza z nich jest najbardziej popularnym wyborem i najprostszym zarazem, mianowicie mowa o kupnie Bitcoina na giełdzie kryptowalut. Zyski można czerpać wtedy jedynie ze wzrostów kryptowalut.

Kolejnym z nich jest inwestowanie za pomocą kontraktów. Bowiem wraz z rozwojem i wzrostem zainteresowania kryptowalutami pojawiły się kontrakty na różnicę na kryptowaluty, czyli CFD. Polega to na obliczaniu potencjalnego zysku jako różnicy pomiędzy ceną zawarcia kontraktu, a ceną wyjścia z tego kontraktu.

W przypadku rynku kryptowalut istnieje też inwestowanie za pomocą opcji binarnych. Jest to obstawianie kierunku kursu w danym czasie ze stałą funkcją wypłaty. Ta forma inwestycji mimo, że jest najprostszą z nich, nie cieszy się jednak popularnością.

Jak kopać Bitcoiny?

Koparka z kart graficznych służąca do kopania bitcoinów.Bitcoina można również wykopać, czyli wejść w jego posiadanie za pomocą wytworzenia, a nie kupna. Dokonuje się tego za pomocą rozwiązania skomplikowanego problemu kryptograficznego. Potrzeba do tego komputerów z procesorami o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Zastanawiasz się jak dużej? Porządny komputer domowy z procesorem i7 do wykopania Bitcoina potrzebowałby 300 tysięcy lat. Zadania te były kiedyś prostsze z uwagi na mniejsze zasoby Bitcoinów w obiegu. Sieć Bitcoinów reguluje trudność problemów kryptograficznych do rozwiązania, tak by wzrost liczby Bitcoinów nie następował zbyt szybko. Odpowiedzialny jest za to algorytm samoregulacji.

Bitcoin – jak kupić?

Najłatwiejszym sposobem na zakup Bitcoina będzie giełda kryptowalut, która obsługuje płatności kartą lub przelewem bankowym. Jeżeli chodzi o kartę, kupno może być dokonane za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Dla zwolenników bardziej tradycyjnych sposobów, można zapłacić przelewem bankowym.

Zostały wprowadzone także bankomaty Bitcoinowe, gdzie możemy dokonać zakupu w pełni anonimowo, płacąc gotówką lub kartą kredytową. Metoda ta jest jednak mniej wygodną, ze względu na odnalezienie fizycznej lokalizacji bankomatu Bitcoinowego.

Gdzie kupić Bitcoin?

Zakupu Bitcoina można dokonać przede wszystkim za pomocą giełdy kryptowalutowej. Obecnie istnieją setki, jeżeli nie tysiące giełd kryptowlutowych, które w większości oferują dostęp do Bitcoina i innych kryptowalut. Jednak najlepiej zdecydować się na renomowaną giełdę, najlepiej zlokalizowaną w naszym kraju zamieszkania.

Jeszcze niedawno sporą popularnością cieszyły się także kantory kryptowalut, gdzie rejestracja nie była wymagana. W tym momencie zakup kryptowaluty Bitcoin poprzez kantory jest prawie niemożliwy, z uwagi na wytyczne regulatorów, które wymagają podawania swoich danych osobowych w celu zakupu kryptowaluty.

 

Podsumowanie

Podsumowując – bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty wiąże się przede wszystkim ze zrozumieniem w co tak naprawdę inwestujesz. Postaraj się zgłębić swoją wiedzę na temat kryptowalut. Zaplanuj swoją strategię oraz kwotę, którą możesz cyklicznie inwestować. Nie kieruj się emocjami, no i przede wszystkim  nie inwestuj więcej niż możesz stracić. 

Kryptowaluty to waluty elektroniczne całkowicie wolne od kontroli polityków, instytucji finansowych, a ich obrót nie jest w żaden sposób kontrolowany, podlega natomiast silnemu systemowi elektronicznych, zautomatyzowanych zabezpieczeń. Mimo wszystko należy dwa razy przemyśleć zakup i obchodzić się z nimi z należytą ostrożnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *