Czy warto inwestować w złoto?

przez | 24 maja 2020
Na stole leżą sztabki złota i można się zastanawiać: czy warto inwestować w złoto?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule “Czy warto inwestować w złoto?”, wbrew pozorom nie jest jednoznaczna. Pandemia Covid-19 sprawiła, że sytuacja jest bezprecedensowa i ciężko przewidzieć co się wydarzy. Mimo wszystko uważam, że złoto nie powinno stracić statusu  bezpiecznej inwestycji.

Złoto zawsze odgrywało ogromną rolę, zarówno w przeszłości, jak i w obecnych czasach. Ze względu na swoje niespotykane właściwości było, jest i prawdopodobnie będzie traktowane jako jedna z form pieniądza. Złoto uważane jest za idealną formę inwestycji zarówno w czasie kryzysu, jak i na co dzień. Inwestowanie w złoto stało się jedną z najpopularniejszych inwestycji. Jest to kruszec, na który może pozwolić sobie niemal każdy człowiek. Analizując kursy złota, można zauważyć, że inwestycja ta jest praktycznie zawsze opłacalna, co przyciąga szerokie grono inwestorów. 

O innych metodach inwestowania możesz poczytać w artykule:  “W co warto inwestować w 2020 – sprawdzone rozwiązania” 

Jednym z głównych powodów lokowania swoich oszczędności w złoto jest  nieunikniona utrata wartości pieniądza papierowego. Jeżeli inwestować w złoto, to w jakich ilościach? W jakiej formie je kupić i gdzie dokonać zakupu, by był on bezpieczny?

Inwestowanie w złoto

Na stole mała sztabka złota z długopisem i zeszytem, sugerują liczenie, czy inwestowanie w złoto się opłaca.Inwestowanie w złoto fizyczne należy rozpatrywać jako lokatę długoterminową, która stawia raczej na ochronę kapitału, niż jego wielokrotne pomnażanie. Kruszec ten odporny jest na wszelkie warunki atmosferyczne, jak i inflację, dewaluację oraz działania polityków. Cena złota rośnie wówczas, gdy nadchodzą niepewne czasy, wojny, czy rewolucje. Stanowi wtedy więc jedyny pewny środek płatniczy. Należy także zaznaczyć, że pierścionki, bransoletki, kolie, kolczyki i różne inne wyroby jubilerskie niekoniecznie zdadzą egzamin, ponieważ są tworzone w zależności od panujących trendów i mody. Wygląda to podobnie w przypadku wyrobów numizmatycznych. Spora ich część tworzonych jest bowiem na różne okazje, co może  okazać się nie najszczęśliwszym wyborem inwestycji w złoto. Trendy i moda przemijają, więc po latach może się okazać, że złoty pierścionek oprócz wartości sentymentalnej ma wartość tylko złotego złomu.

Inwestycja w złoto fizyczne powinna wiązać się więc z kupnem złotych sztabek, bądź monet bulionowych. Są to specjalnie standaryzowane wyroby z określoną zawartością kruszcu, o określonej wadze i z odpowiednim stemplem menniczym, który gwarantuje nam wartość i jakość danego wyrobu.

Gdzie kupić sztabki złota?

O ile z zakupem biżuterii, czy wyrobów numizmatycznych nie ma większego problemu, o tyle zakup sztabki złota może okazać się nieco trudniejszy. Gdzie zatem kupić sztabki złota bez obaw o jakość kruszcu?

Obecnie istnieje wiele punktów sprzedaży złota, jednak biorąc pod uwagę fakt, że jest to pewna forma zabezpieczenia posiadanych oszczędności, należy podejmować kroki bardzo ostrożnie. Nie trudno natknąć się na oferty od osób prywatnych w bardzo niskich cenach, jednak może się to okazać oszustwem. Nie polecam  korzystania z niesprawdzonych źródeł, bo może to prowadzić  do podjęcia bardzo dużego ryzyka i często niepotrzebnych nerwów.

Liderem wśród podmiotów produkujących złote sztabki jest bezsprzecznie Mennica Polska. Jednym z największych dilerów złota inwestycyjnego w Polsce jest Mennica Skarbowa.  Innym  sprawdzonym  źródłem  zakupu  jest  PKO Bank Polski,  w każdym z oddziałów możemy kupić złoto inwestycyjne w gramaturze od 1 do 20 gramów.

Jaka jest waga sztabki złota?

Na stole leżą różnej wielkości sztabki złota, w zależności jaka jest waga sztabki złota. Większość ludzi, jeżeli chodzi o sztabki złota, wizualizuje je sobie jako bryłkę o bardzo regularnych kształtach podobnych do prostopadłościanu i masie około 400 uncji, co odpowiada około 12,44 kg. Takie sztabki stanowią podstawową jednostkę rozliczeniową w międzybankowym obrocie złota. Taki też obraz sztabki zakodowany jest w umysłach za sprawą wielu filmów. Zakup sztabki o takiej wadze przekracza jednak z pewnością możliwości finansowe sporej części inwestorów, dlatego na rynku można spotkać sztabki o dużo mniejszej masie – nawet od 1 grama do 1 kilograma. Zakres ten poszerza możliwości i sprawia, że każdy z inwestorów kupuje taką sztabkę na jaką może sobie pozwolić.

Ile kosztuje sztabka złota?

Koszt zakupu sztabki złota zależy od wielu czynników. Dwoma głównymi są: kurs dolara amerykańskiego oraz aktualne notowania na światowych rynkach. Ma to bezpośredni wpływ na cenę sztabki złota i zmienia się każdego dnia. Nie można zatem jednoznacznie określić ich ceny. Duże znaczenie ma oczywiście rozmiar, czyli waga oraz próba złota sztabki. Najpewniejszymi inwestycjami są więc sztabki wykonane przez najbardziej cenione mennice na świecie.

Jaka jest więc cena sztabki? Z uwagi chociażby na masę samego złota użytego do jej produkcji, aktualne ceny warto sprawdzić na oficjalnej stronie Mennicy Polskiej, bądź innych producentów.

Złote monety – waga i cena

Złota moneta - kolejna alternatywa na inwestowanie w złotoZłote monety stanowią kolejną odsłonę inwestycji w złoto. Są alternatywą dla sztabek złota. Gramaturą, która cieszy się największą popularnością wśród monet, jest 1 uncja, co przekłada się na 31,1 grama. Złota moneta bulionowa to wyrób z czystego złota, choć w innej postaci niż sztabka. Monety bulionowe zwane są także monetami lokacyjnymi. Ich dodatkowe walory estetyczne, w postaci wytłaczanych wzorów pozwalają cieszyć się popularnością i rozpoznawalnością na całym świecie. Połączenie wartości kruszcu z dodatkiem numizmatycznym jest świetnym prezentem na prezent na różne okazje.

Podczas zakupu złotych monet warto zdecydować się na najwyższą próbę kruszcu. Alternatywą monet bulionowych są monety kolekcjonerskie, których wartość zależy od ważnej daty wydania lub ewentualnych błędów w wybiciu.

Zarówno w przypadku inwestycji w sztabki złota, jak i w złote monety bulionowe, czy kolekcjonerskie, należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze ofert. Zaleca się zakup ze sprawdzonych źródeł np. bezpośrednio z mennic. Cena złotych monet zależy w dużej mierze od wagi użytego kruszcu. W ofercie można znaleźć różne warianty masowe – od 1 uncji do nawet 1 kilograma. Czystość złota powinna wynosić co najmniej 90%. Monety obecnie produkowane są najczęściej bite w czystości 99,9%, a nawet 99,999%. Najczęściej wybieranymi monetami wśród inwestorów są jednak monety jednouncjowe.

Spora część początkujących inwestorów w złoto, wybiera właśnie inwestycję w zakup złotych monet lub sztabek. Są one bowiem bardzo łatwe do zweryfikowania ich autentyczności. Przy weryfikacji należy zwrócić uwagę na ważne parametry techniczne takie jak: średnica, grubość, waga, zgodność zarówno awersu, jak i rewersu z fotografiami, które znajdują się na eksperckich stronach internetowych.

Podsumowanie - czy warto inwestować w złoto?

No więc wiemy już czym jest złoto inwestycyjne, wiemy gdzie możemy je kupić, żeby było pewnie i bezpiecznie. Wiemy również od czego uzależniona jest waga i cena sztabki złota oraz co to jest moneta bulionowa.  Czas więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto inwestować w złoto? 

Moim zdaniem zdecydowanie warto, natomiast trzeba wziąć pod uwagę sytuację na rynkach finansowych, żeby nie okazało się, że kupiliśmy je w czasie największego popytu. Cena wtedy będzie maksymalnie wysoka.

Trzeba też inwestycję w złoto traktować bardziej jako ochrona kapitału niż jako sposób na szybkie pomnażanie pieniędzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *