Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) – informacje i kontakt

przez | 15 lutego 2020
Biuro Informacji Gospodarczej

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) jest instytucją powołaną na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Co ciekawe, nie jest to pojedyńcza instytucja – w Polsce działa równocześnie aż pięć konkurencyjnych w stosunku do siebie BIG’ów. Każdy z nich zajmuje się dokładnie tym samym.

Biura informacji gospodarczej zbierają, katalogują i udostępniają informacje o nierzetelnych i nieuczciwych dłużnikach. Informacje do biur przekazują działające na rynku podmioty, bez względu na sektor. Głównie są to firmy działające w sektorze finansowym, przede wszystkim banki, kasy oszczędnościowe i firmy pożyczkowe, ale BIG są otwarte na współpracę ze wszystkimi.  

Umieszczenie w BIG wiąże się z szeregiem niedogodnień i raczej każdy zdrowo myślący człowiek chciałby tego uniknąć. Nierzetelny dłużnik ma problemy podczas ubiegania się o kredyt – ponieważ banki sprawdzają dane zgromadzone w biurach informacji gospodarczej. Taki ktoś najprawdopodobniej dostanie decyzję odmowną lub jednak otrzyma kredyt, ale na zdecydowanie gorszych warunkach od osób których dane w BIG’ach nie widnieją. Warto o to zadbać zawczasu.

Nieuczciwi tracą, uczciwi zyskują. Powyższe działa w dwie strony. Niektóre z działających w Polsce instytucji tego typu gromadzą również dane na temat uczciwych dłużników, którzy wywiązują się ze spłat i terminów zawartych w umowie z pożyczkodawcą. Pozytywne informacje gospodarcze stanowią ogromny plus podczas negocjacji warunków umów kredytowych z bankiem.

Bycie uczciwym płatnikiem popłaca i przyszłości przekłada się na przydatne podczas negocjacji warunków umów – także z dostawcą Internetu, telewizji, telefonii komórkowej, czy też firmą pożyczkową niebędącą bankiem.

Czym różni się BIG od BIK?

No właśnie. Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) i Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Przecież to praktycznie to samo? 

Biuro informacji kredytowej (skrót – BIK) to podmiot założony przez działające na terenie Polski banki, którego zadaniem jest zbieranie i udostępnianie danych o spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązaniach finansowych. Zobowiązania finansowe to w tym znaczeniu wszelkie: kredyty, pożyczki, raty, karty kredytowe, debet, limity, a także poręczenia (jako żyrant) za osoby trzecie.

Różnicą jest sektor gospodarki w której te instytucje działają. BIG jest otwarty do współpracy ze wszystkimi, bez względu na sektor (np. sieci telekomunikacyjne, dostawcy Internetu, pozabankowe firmy pożyczkowe). BIK jest natomiast otwarty wyłącznie dla instytucji bankowych i parabankowych.

Kto i kogo może sprawdzić w BIG (Biurze Informacji Gospodarczej)?

Kwestię dostępności do danych gromadzonych przez instytucje BIG, są regulowane stosownymi przepisami. W skrócie – dostęp do danych ma każdy, ale nie każdy może sprawdzić każdego. Jakkolwiek zagmatwanie może to brzmieć, tak właśnie jest.

Każdy przedsiębiorca (firma) może bez ograniczeń uzyskać dostęp do danych na temat innych przedsiębiorców, może sprawdzić samego siebie oraz konsumentów. Z konsumentami jednak nie jest tak prosto – aby sprawdzić osobę fizyczną w BIG, jest wymagana zgoda pisemna tej osoby.

Osoba fizyczna (konsument) również może bez ograniczeń sprawdzać przedsiębiorców oraz siebie (raz na 6 miesięcy bezpłatnie), ale nie może uzyskać dostępu do danych innych konsumentów. Czyli jak widać, to nie jest tak że ktoś może nas sprawdzić w BIG bez naszej wiedzy – musimy udzielić zgody, więc wiemy kto i kiedy nas sprawdza.

Kontakt do Biur Informacji Gospodarczej – jakie BIG działają w Polsce?

W Polsce działa aż pięć Biur Informacji Gospodarczych. Wszystkie one prowadzą w pełnie niezależne    działalności,   co   oznacza  że kontakt z jednym biurem – wcale nie oznacza kontaktu  z pozostałymi.   Niestety   aby     sprawdzić     kontrahenta,     musimy  skontaktować  się  z  każdym z działających w Polsce BIG’ów oddzielnie. Nie ma pomiędzy nimi żadnego przepływu informacji.

W tym celu wchodzimy na stronę wszystkich Biur Informacji Gospodarczych i występujemy z zapytaniem o konkretny podmiot/konkretnego konsumenta.

Działające w Polsce biura informacji gospodarczej (kolejność alfabetyczna):
– BIG InfoMonitor
– ERIF Biuro Informacji Gospodarczej
– Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT)
– Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG)
– Krajowy Rejestr Długów BIG.

Jak dopisać nieuczciwego kontrahenta do bazy danych BIG?

W teorii dosłownie każdy wierzyciel dopisać swojego dłużnika do BIG’ów. W praktyce występują tu pewne ograniczenia, przede wszystkim dla konsumentów. Otóż osoby fizyczne mogą skontaktować się z BIG i dopisać swoich dłużników tylko w sytuacji, gdy taka należność jest potwierdzona poprzez sądowy nakaz zapłaty – zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Tutaj również nie ma możliwości dopisania dłużnika do wszystkich BIG’ów na raz. Jak już wyżej zauważyliśmy – nie ma pomiędzy nimi przepływu informacji, więc dłużników należy zgłaszać do każdego z biur informacji gospodarczej oddzielnie.

Pomimo powyższego – kontakt z BIG jest bezpłatny i warto dopisywać dłużników. W ten sposób uchronimy kolejnych wierzycieli przed stratami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *