Bankowość elektroniczna na przykładzie Pekao24, PKO24 oraz Alior Banku

przez | 14 stycznia 2020
Bankowość elektroniczna na przykładzie Pekao24, Pko24 oraz Alior Banku, bankomat

Bankowość elektroniczna, czyli internetowa, jest powszechnie występującą w bankach funkcjonalnością umożliwiającą klientom wykonywanie operacji bankowych zdalnie. W dzisiejszych czasach tego typu usługi są standardem i trudno wyobrazić sobie sprawnie działający bank nie posiadający telebankingu w swojej ofercie. Taki bank nie byłby atrakcyjny na obecnym rynku produktów i usług finansowych.

Skoro bankowość elektroniczna jest dostępna w każdym banku, to znaczy że stanowi dodatkową płaszczyznę do budowy przewagi konkurencyjnej. Dzięki udoskonalaniu i rozszerzaniu funkcjonalności oferowanych w ramach bankowości elektronicznej usług, banki mogą wyróżnić swoją ofertę wśród ofert konkurencyjnych. Powyższe doprowadza do stałego rozwoju telebankingu i jest zauważalnie korzystne dla konsumentów.

W tym artykule omawiamy bankowość elektroniczną pekao24 (pko24) oraz bankowość internetową Alior banku. Już na przykładzie tych dwóch banków można wskazać różnice wynikające z chęci wyróżnienia się na tle konkurencyjnych podmiotów w sektorze bankowym.

Co to jest bankowość elektroniczna i bankowość internetowa?

Bankowość elektroniczna to forma usług umożliwiających kontrolę i dostęp do posiadanych rachunków zdalnie, za pomocą dowolnego urządzenia elektronicznego. W tym kontekście zdalny dostęp do rachunków oznacza na przykład: bankomat/wpłatomat, urządzenia mobilne z dostępem do Internetu, komputer oraz telefon.

Wszystkie banki działające w Polsce, takie jak Pekao (PKO) lub Alior Bank, udostępniają szereg rozwiązań z zakresu bankowości elektronicznej. Te rozwiązania są integralną częścią banków. Automatyzują realizację operacji, zleceń i żądań posiadaczy rachunków oraz innych produktów finansowych (takich jak lokaty, kredyty, rachunki maklerskie, itp.).

Bankowość internetowa (np. w Alior banku) jest zaledwie jedną z wielu możliwych form bankowości elektronicznej. Wiele osób stawia między tymi dwoma pojęciami znak równości, podczas gdy w rzeczywistości definicje bankowości internetowej i bankowości elektronicznej są różne. Bankowość internetowa jest bankowością elektroniczną, natomiast nie każda bankowość elektroniczna, jest bankowością internetową. Tak to w praktyce wygląda i warto sobie z tego zdawać sprawę, aby nie powielać często powtarzanego w Internecie błędu.

O bankowości internetowej mówimy tylko i wyłącznie w kontekście wykonywania dowolnych operacji bankowych za pośrednictwem Internetu. Używane urządzenie nie ma tutaj znaczenia.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektronicznych instrumentach płatniczych, banki zobowiązują się do zapewnienia dostępu do posiadanych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych za pośrednictwem urządzeń łączności przewodowej lub bezprzewodowej (czyli wszystkich urządzeń z dostępem do Internetu), a także do wykonywania operacji oraz innych czynności bankowych zleconych przez klientów zdalnie.

O zaletach i wadach bankowości elektronicznej i internetowej pisałem w artykule: “Bankowość elektroniczna vs bankowość tradycyjna” . 

Bankowość internetowa w Alior Banku

Alior bank rozpoczął swoją działalność w Polsce 17 listopada 2008 roku. Oczywiście nie obyło się bez uruchomienia nowoczesnej bankowości Internetowej, która w Alior Banku jest na bardzo wysokim poziomie. Cały mechanizm bankowości internetowej został przygotowany w taki sposób, aby z łatwością korzystali z niego zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.  Dostęp do bankowości internetowej ma się niezależnie od używanego urządzenia. Może to być domowy komputer, laptop czy też dowolna przeglądarka internetowa uruchomiona na urządzeniu mobilnym (takim jak tablet lub smartfon).

Bankowość internetowa Alior banku umożliwia wykonywanie operacji pasywnych oraz aktywnych.

Do najważniejszych operacji pasywnych należy pełen dostęp klientów do:  salda rachunków, historii przelewów, szczegółów wykonywanych operacji, potwierdzeń transakcji i ich swobodnego drukowania bezpośrednio z panelu bankowości internetowej.

Do najważniejszych operacji aktywnych należy natomiast możliwość otwarcia nowego rachunku bankowego, aktywacja karty płatniczej, dezaktywacja karty płatniczej, wykonywanie przelewów własnych, krajowych praz zagranicznych, a także zakładanie lokat oraz ułatwione zaciąganie pożyczek.

Bankowość internetowa Alior banku to także, oprócz panelu internetowego, specjalnie zaprojektowana aplikacja mobilna. Dzięki aplikacji klienci mogą:
– W dowolnym momencie sprawdzić saldo i historię swoich transakcji
– Zalogować się i autoryzować zlecane operacje za pomocą odcisku palca
– Generować kody BLIK
– Szybko połączyć się z infolinią bankową w takie takiej potrzeby
– Korzystać z płatności zbliżeniowych Google Pay i Apple Pay

Bankowość elektroniczna na przykładzie Pekao24, Pko24 oraz Alior Banku

Pekao24 (PKO24) – bankowość elektroniczna dla klientów banku Pekao

Bank Pekao (Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna) powstał w formie spółki akcyjnej w pierwszej połowie 1929 r. Jako bank z ponad 90-letnim doświadczeniem na polskim rynku, Pekao udostępnia swoim klientom bardzo zaawansowane usługi z zakresu bankowości elektronicznej.

Na szczególną uwagę zasługuje serwis internetowy pekao24, dzięki któremu klienci banku mogą bez problemów dokonywać przeglądu posiadanych rachunków, kart płatniczych oraz dokonywać operacji finansowych. Oprócz podstawowych funkcjonalności bankowości elektronicznej, pekao24 umożliwia także kupno i sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych, wymianę walut, a także dostęp do rachunków maklerskich prowadzonych w ramach PKO24.

Specjalny moduł analizy finansowej PKO24 został zaprojektowany w celu ułatwienia codziennego monitorowania swojej sytuacji finansowej. Wszystkie wydatki oraz wpływy na posiadane rachunki, są w ramach bankowości elektronicznej grupowane oraz wyświetlane w przejrzystej formie. Pekao24 (PKO24) udostępnia swoim klientom bardzo zorganizowaną i godną polecenia bankowość elektroniczną. Osoby, które uważają że bank zmienił się na gorsze po przejęciu go w 2017 roku przez Skarb Państwa – są w błędzie. Bankowość elektroniczna Pekao stale się rozwija.

Bezpieczeństwo bankowość elektronicznej i internetowej

Umożliwiające wykonywanie coraz liczniejszych i bardziej skomplikowanych operacji, systemy bankowości internetowej stwarzają potencjalne zagrożenie ze strony ingerencji osób trzecich. Nie sposób się z tym nie zgodzić, jednak banki stale ulepszają obowiązujące procedury oraz algorytmy  zabezpieczające nasze (jako klientów) konta internetowe

Rok roczny wzrost wartości transakcji realizowanych poprzez internet, zdecydowanie uzasadnia konieczność ciągłego udoskonalania systemów bezpieczeństwa platform internetowych (takich jak pekao24 lub bankowość internetowa Alior banku). Bezpieczeństwo transakcji ma w końcu zasadnicze znaczenie w budowie zaufania do konkretnego banku, ale także całej bankowości ogółem.

Obecne systemy są wyposażone m.in. w trzy główne sposoby zabezpieczania bankowości internetowej. Są to:
– używanie szyfrowanych transmisji danych za pomocą protokołów SSL
– uwierzytelnianie logowań oraz wykonywanych operacji – np. poprzez jednorazowe hasła SMS
– podpis elektroniczny

Ciągła praca nad unowocześnianiem zabezpieczeń i szybki rozwój w tej dziedzinie powodują, że bankowość elektroniczna oraz internetowa cieszą się coraz większym zaufaniem społecznym. Nic nie przewiduje zaniku takiej tendencji, pozostaje mieć nadzieję że będzie coraz lepiej i wygodniej dla nas, czyli konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *