Banki w Polsce

przez | 19 grudnia 2019

  Banki w Polsce – zarys historyczny, rynek bankowy w Polsce                                                       i ciekawostki

Majestatyczny widok banku

Banki w Polsce - historia polskiej bankowości

Pierwsze banki pojawiły się w Polsce w XVI wieku. Wcześniej pewną formę zbliżoną do bankowości miały działania kupców i handlarzy. Inną formą była lichwa żydowska, która polegała na udzielaniu pożyczek pod wysoki procent i pod zastaw, ale była odbierana dość negatywnie i ograniczona na mocy statusu wareckiego z 1423 roku.

Rozwój bankowości w naszym kraju nastąpił w kolejnym wieku i niewątpliwie miało to związek z organizowanymi przez kościół bankami pobożnymi . Swoją strukturą nawiązywały one do instytucji, które wcześniej działały we Włoszech. Kredytu udzielano w nich bez procentu, a zyski czerpano przede wszystkim z jałmużny. Zasługi w tego typu instytucjach odniósł Piotr Skarga, który założył trzy takie banki: w 1579 roku w Wilnie, w 1537 roku w Krakowie i w 1589 roku w Warszawie.

W XVII w. zaczęto rezygnować z pożyczek bez procentu, a w ich miejsce pojawiło się oprocentowanie – ok. 7%. Większość takich banków przestała istnieć wraz z wybuchem wojen szwedzkich.

Kolejne lata przyniosły zastój w bankowości, spowodowany trudną sytuacją polityczną kraju i wojnami. Zmiany nadeszły w kolejnych latach, kiedy w Warszawie powstało centrum finansowe całej Europy. Zaczęto przyjmować depozyty w warszawskim domach handlowych i udzielać pożyczek hipotecznych w takiej formie jaką znamy obecnie. Dotyczyło to głównie większych właścicieli ziemskich oraz miast.

XVIII przyniósł pierwsze pomysły utworzenia banku krajowego i wprowadzenia pieniądza papierowego. W niedługi czas potem na mocy uchwały Rady Najwyższej Narodowej pojawiły się takie instytucje.

Ciekawostki bankowe

Znawcy bankowości wiedzą, że pierwszy kapitał, pozwalający na otwarcie działalności bankowej w Polsce był dostępny prawdopodobnie już w okresie średniowiecza. Jednak pierwsze tego typu instytucje powstały znacznie później – w XVI wieku.

Inną ciekawostką jest fakt, że bank pobożny, działający przy kościele i założony przez Piotra Skargę w 1537 roku w Krakowie przetrwał aż do 1948 roku.

Gdzie znajduje się najstarszy, nieprzerwanie funkcjonujący bank na świecie? Najstarszym obecnie funkcjonującym bankiem jest Monte dei Paschi di Siena we Włoszech. Założony w 1472 roku.

Rynek bankowy w Polsce

Rynek bankowy w Polsce rozwinął się po okresach zaborów. Wówczas to powstało Towarzystwo Kredytowe Ziemskie a następnie Bank Polski – w 1828 r., który funkcjonował około 60 lat.

Wraz z wiekiem XIX powstały nowoczesne instytucje bankowe w kraju, w tym Bank Handlowy w Warszawie, Bank Dyskontowy, Bank dla Handlu i Przemysłu, Bank Przemysłowy Warszawski, Bank Kupiecki Łódzki i inne.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę na terenie kraju funkcjonowały banki z okresu zaborów. 28 kwietnia 1924 r. rozpoczął działalność Bank Polski SA, a w niedługi czas potem powstał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie polski rynek bankowy uznaje się za stabilny w okresie długoletnim. Jako nieliczny jest sektorem, który nie korzysta z pomocy publicznej, nawet w latach kryzysu – tj. od 2008 roku do 2012.

Obecnie w Polsce działalność bankową prowadzi ponad 600 podmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *